Muzeum Polskie w Rapperswilu

PL   DE   EN

Zabytek

klasy A

 

Archiwum on-line

BURSZTYN

ZŁOTO PÓŁNOCY

 

Wystawa od 6 maja do 31 października 2017

Muzeum Polskie w Rapperswilu

 

Program wernisażu:

 

Przywitanie

Maria Cajochen, kurator wystawy

Wykład:

Dr. Thomas Bolliger, Sauriermuseum Aathal

Bernstein – ein Fenster in die Urzeit

Harz produzierende Pflanzen, Chemische Zusammensetzung, älteste Vorkommen, Bernsteinvorkommen weltweit, faszinierende Überlieferung ehemaliger Lebewesen

Zenon Śmigel – znawca bursztynu, właściciel firmy „Bursztyn“ w Tucholi. Pan Śmigel oceni i wyceni przyniesione przez Państwa bursztyny.

 

Oprawa muzyczna

Lech Antonio Uszyński

 

Przygotowana wystawa pokazuje nie tylko historię bursztynu, jego formy i farby, właściwości lecznicze, druga część wystawy poświęcona jest współczesnej sztuce zdobniczej i jubilerskiej w której bursztyn jest podstawowym, inspirującym, tworzywem.

SPONSORZY >>> BURSZTYN - ZŁOTO PÓŁNOCY

Gold des Nordens – Amber of the North -   Wystawa czasowa w Muzeum Polskim w Rapperswilu

 

Lekki, ciepły, matowy, po wyszlifowaniu mieniący się wieloma kolorami i  ukazujący bogate wnętrze, to główne atrybuty żywicowego materiału, w którym przyroda utrwaliła florę i faunę sprzed 40 milionów lat. Bursztyn – często błędnie uważany za minerał lub kamień, w Europie od wieków jest wydobywany, wyławiany w regionie basenu Bałtyku. Ze względu na swoje liczne właściwości  nazywany złotem północy.

 

Od czasów antycznych był bursztyn pożądany i otoczony legendami, przypisywano mu magiczne właściwości, wytwarzano i noszono amulety, wyrabiano lekarstwa. No i oczywiście z racji swojej urody używany był do wyrobu biżuterii i dekoracji. Wyznaczał status społeczny. Pierwsze naukowe wyjaśnienie pochodzenia bursztynu przedstawił w swoim dziele ”Historia naturalna” starożytny rzymski uczony Pliniusz Starszy (23-79 r.). W dziele „Metamorfozy” Owidiusz opowiada mit o Faetonie, synu boga słońca Heliosa i kobiety Klimene.

Po tragicznej śmierci Faetona, matka i siostry Heliady z żalu wrosły w ziemię i zamieniły się w drzewa, a ich łzy wypływały jako sok z drzew i twardniały na słońcu jako bursztyn.

 

W dniu  6 maja w Muzeum Polskim odbędzie się wernisaż wystawy „Gold des Nordens”. Prezentowana  wystawa ma charakter edukacyjno – artystyczny. Kuratorem wystawy jest archeolog Maria Cajochen. Wystawa przedstawia historię powstania bursztynu i jego znaczenie na przestrzeni wieków. Część pierwsza pokazuje powstanie bursztynu, formy i kolory oraz  metody jego pozyskiwania. W drugiej  części  wystawy prezentowane będą współczesne wyroby sztuki jubilerskiej.

Dzięki współpracy z Sauriermuseum w Aathal i z muzeami w Gdańsku i Malborku, a także naukowemu wsparciu Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników, można obejrzeć w gablotach pod szkłem powiększającym bursztyny z różnymi inkluzjami, półkilogramowe bryly bursztynu, rekonstrukcje antycznych obiektów jak i nowoczesną polską biżuterię najlepszych , plastyków. Wypożyczone na czas wystawy inkluzje z Muzeum w Aathal pochodzą z kolekcji Willi Kohlera z Zurychu. Pozostałe wyroby należą do prywatnych kolekcji polskich bursztynowych pasjonatów.

 

Sława bursztynu rosła przez wieki – już w antyku w  średniowieczu przez Europę prowadziły szlaki bursztynowe. Podziwiane dzisiaj przedmioty z bursztynu w muzeach szwajcarskich są świadectwem   intensywnych kontaktów handlowych. Przez wiele wieków bursztyn stanowił w handlu wymiennym jedno z najcenniejszych przedmiotów. Dla ludzi służył jako amulet o magicznej mocy chroniący przed złem, jako ozdoba dla upiększenia i podkreślania urody, jako lek i element dekoracyjny wystroju wnętrz.

Bursztyn do dzisiaj ma zastosowanie w sztuce zdobniczej i złotnictwie, gdyż doskonale harmonizuje ze srebrem, złotem i platyną.

 

Bernstein – ein Fenster in die Urzeit – wykład  dr Thomasa Bolligera, Sauriermuseum w Aathal:

Bernstein – ein Fenster in die Urzeit (Harz produzierende Pflanzen, Chemische Zusammensetzung, älteste Vorkommen, Bernsteinvorkommen weltweit, faszinierende Überlieferung ehemaliger Lebewesen).

W dniu wernisażu  można poddać weryfikacji bursztyny z własnej kolekcji lub szuflady.  Bursztynnik Zenon Śmigel zaprezentuje pokaz obróbki bursztynu oraz oceni przyniesione bursztyny.

 

Wernisażowi towarzyszył koncert Lecha Antonio Uszyńskiego z Riehen.

 

 

 

Warsztaty i kursy „Erwerben, erleben, experimentieren”

 

Wystawa jest adresowana również do dzieci i młodzieży szkolnej. Część eksperymentalna wystawy ma na celu przybliżenie właściwości bursztynu. Chłopcy mogą wykonywać kostki do gry przy użyciu antycznych wiertarek, dziewczęta mogą zrobić same bransoletkę lub kolczyki z bursztynu. Warsztaty będą prowadzone przez Marię Cajochen, która również zawodowo wykonuje biżuterię z bursztynu.

Oprowadzania po wystawie dla młodzieży szkolnej zakończone są częścią eksperymentalną – można testować prawdziwość bursztynu, jego właściwości elektryzujące, palić bursztyn w kadzidełkach.

Również dorośli maja okazję wykonać naszyjnik z bursztynu.

 

Gold des Nordens – Amber of the North

im Polenmuseum in Rapperswil

06 maja – 31 października 2017

 

Kurator: Maria Cajochen

 

Zameldowanie na oprowadzenia i kursy: cajochenmaria@gmail.com

 

Tel. 055 210 18 62 /61

 

 

ADRES

 

MUZEUM POLSKIE

Zamek Rapperswil

Postfach 1251

 

CH-8640 Rapperswil

Szwajcaria

muzeum.polskie@muzeum-polskie.org

 

Tel: 0041 (0)55 210 1862

Fax: 0041 (0)55 210 0662

ZNAJDŹ NAS

GODZINY OTWARCIA

 

 

Codziennie od 13:00 - 17:00 (kwiecień - październik)

 

Weekendy od 13:00 - 17:00 (marzec, listopad, grudzień)

 

Nieczynne: Niedziela Wielkanocna, 24 - 26 grudnia

styczeń - luty (możliwość otwarcia po wcześniejszym uzgodnieniu)

 

Newsletter

Copyright © Muzeum Polskie w Rapperswilu

Webmaster MJC