Jubileusz

Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości 1918-2018

W liście z 20 lutego 1868 r.  Plater pisał do Kraszewskiego, że trwają przygotowania do urządzenia obchodów setnej  rocznicy Konfederacji Barskiej. W kilka dni później dodawał:

 

 „Ma stanąć w samym Zurychu na bardzo stosownem miejscu pomnik z granitu i brązu uwieczniający stuletnią rocznicę Konfederacji Barskiej, już się tem zajmuję otrzymawszy zachętę z kraju, chociaż wypadnie osobiście wielką ofiarę uczynić. Będzie tablica marmurowa z napisem, pomnik ma mieć 30 stóp wysokości i być ozdobnym. W oczach polskich orzeł i pogoń będą główną jego ozdobą.”

 

Pomnik stanął nie w Zurychu lecz w Rapperswilu na wzgórzu niedaleko zamku, jego odsłonięcie nastąpiło w sierpniu 1868 roku.

 

 

W roku 2018  Muzeum Polskie w Rapperswilu uroczyście obchodzi dwa jubileusze: 150 rocznicę  ustawienia Kolumny Barskiej i 100. lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

Muzeum Polskie w Rapperswilu jest szczególnie predysponowane do świętowania wspomnianych rocznic –  założone w roku 1870 Muzeum Narodowe w Rapperswilu odegrało znaczną rolę w propagowaniu idei wolności, w staraniach na rzecz odzyskania niepodległości przez Polskę oraz kształceniu przyszłych elit gospodarczych i intelektualnych w odrodzonej Polsce.

Zapraszamy

 

Schloss Rapperswil

Postfach 1251

CH-8640 Rapperswil

T. 0041 (0)55 210 1862

e. muzeum.polskie@muzeum-polskie.org

 

 

 

 

© Copyright  polenmuseum

Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości 1918-2018

Zapraszamy